Jeden krzew, różne herbaty świata
Zielona herbata jest napojem o bogatym smaku i korzystnym wpływie na zdrowie. Ta dobra herbata jest też doceniana przez wielu koneserów na całym świecie. Mimo tego, że najlepsze herbaty świata powstają z liści tego samego krzewu, posiadają różne właściwości i smak. Nawet liście określane jako herbata zielona, różnią się od siebie znacznie przez sposób uprawy i późniejszej obróbki. W związku z tym warto wiedzieć z czym wiążą się różne określenia herbat i wybierać je świadomie.
Chiny czyli kolebka zielonej herbaty
Mówi się, że Chiny są ojczyzną zielonej herbaty, z której wywodzi się wiele cenionych odmian. Należy do nich m.in.:
- Long Jing (Smocza Studnia) – delikatna, jasnozielona herbata o charakterystycznym płaskim kształcie liści. W smaku wyczuwa się nuty orzeszków ziemnych i delikatną słodycz.
- Bi Luo Chun – ta herbata zielona słynie ze swojego świeżego, kwiatowego smaku z nutą owocową. Liście, to małe spirale, które rozwijają się podczas parzenia.
Japonia – mistrzowie zielonej herbaty
Japonia stanowi kolejne miejsce, w którym zielona herbata odgrywa kluczową rolę. Spośród japońskich herbat warto wymienić takie, jak:
- Sencha – jest to najpopularniejsza zielona herbata w Japonii, o jaskrawozielonym kolorze i lekko goryczkowym, trawiastym smaku.
- Matcha – sproszkowana zielona herbata używana w ceremonii herbaty, a także jako składnik wypieków i deserów. Matcha ma intensywny, słodko-goryczkowy smak oraz wysoką zawartość kofeiny. Oferowana jest samodzielnie lub jako element wchodzący w zestaw herbat.
- Gyokuro – szlachetna i wyjątkowa herbata, którą cechuje głęboki, słodki smak oraz wyjątkowy sposób uprawy. Liście są bowiem zacieniane na kilka tygodni przed zbiorami.
Korea Południowa – zielona herbata z długą tradycją
Korea Południowa również ma swoją tradycję uprawy zielonej herbaty. Najsłynniejszą koreańską zieloną herbatą jest Sejak. Herbatę tę cechuje delikatny, lekko orzechowy smak. Liście zbiera się pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Następnie parzy w niskiej temperaturze, aby zachować delikatność smaku. Ta odmiana nie jest zbyt rozpowszechniona w naszym kraju. Jedynie ekskluzywne zestawy herbat zawierają tę odmianę.
Jak parzyć zielone herbaty świata
Parzenie zielonej herbaty różni się od tego, jak parzona jest herbata czarna lub herbata czerwona. W przypadku zielonej herbaty woda powinna mieć temperaturę około 70-80°C. Zbyt wysoka temperatura może bowiem sprawić, że herbata nabierze nieprzyjemnej goryczy. Czas parzenia wynosi zazwyczaj 2-3 minuty. Jednak należy dostosować go do własnych preferencji oraz rodzaju herbaty. Trzeba też pamiętać, że niektóre zielone herbaty, szczególnie te wysokiej jakości, można zaparzać wielokrotnie. Za każdym razem napar będzie miał nieco inny smak i aromat.