Herbaty świata zielone

herbaty świata

Jeden krzew, różne herbaty świata

Zielona herbata jest napojem o bogatym smaku i korzystnym wpływie na zdrowie. Ta dobra herbata jest też doceniana przez wielu koneserów na całym świecie. Mimo tego, że najlepsze herbaty świata powstają z liści tego samego krzewu, posiadają różne właściwości i smak. Nawet liście określane jako herbata zielona, różnią się od siebie znacznie przez sposób uprawy i późniejszej obróbki. W związku z tym warto wiedzieć z czym wiążą się różne określenia herbat i wybierać je świadomie.

Chiny czyli kolebka zielonej herbaty

Mówi się, że Chiny są ojczyzną zielonej herbaty, z której wywodzi się wiele cenionych odmian. Należy do nich m.in.:

  • Long Jing (Smocza Studnia) – delikatna, jasnozielona herbata o charakterystycznym płaskim kształcie liści. W smaku wyczuwa się nuty orzeszków ziemnych i delikatną słodycz.
  • Bi Luo Chun – ta herbata zielona słynie ze swojego świeżego, kwiatowego smaku z nutą owocową. Liście, to małe spirale, które rozwijają się podczas parzenia.

Japonia – mistrzowie zielonej herbaty

Japonia stanowi kolejne miejsce, w którym zielona herbata odgrywa kluczową rolę. Spośród japońskich herbat warto wymienić takie, jak:

  • Sencha – jest to najpopularniejsza zielona herbata w Japonii, o jaskrawozielonym kolorze i lekko goryczkowym, trawiastym smaku.
  • Matcha – sproszkowana zielona herbata używana w ceremonii herbaty, a także  jako składnik wypieków i deserów. Matcha ma intensywny, słodko-goryczkowy smak oraz wysoką zawartość kofeiny. Oferowana jest samodzielnie lub jako element wchodzący w zestaw herbat.
  • Gyokuro – szlachetna i wyjątkowa herbata, którą cechuje głęboki, słodki smak oraz wyjątkowy sposób uprawy. Liście są bowiem zacieniane na kilka tygodni przed zbiorami.

Korea Południowa – zielona herbata z długą tradycją

Korea Południowa również ma swoją tradycję uprawy zielonej herbaty. Najsłynniejszą koreańską zieloną herbatą jest Sejak. Herbatę tę cechuje delikatny, lekko orzechowy smak. Liście zbiera się pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Następnie parzy w niskiej temperaturze, aby zachować delikatność smaku. Ta odmiana nie jest zbyt rozpowszechniona w naszym kraju. Jedynie ekskluzywne zestawy herbat zawierają tę odmianę.

Jak parzyć zielone herbaty świata

Parzenie zielonej herbaty różni się od tego, jak parzona jest herbata czarna lub herbata czerwona. W przypadku zielonej herbaty woda powinna mieć temperaturę około 70-80°C. Zbyt wysoka temperatura może bowiem sprawić, że herbata nabierze nieprzyjemnej goryczy. Czas parzenia wynosi zazwyczaj 2-3 minuty. Jednak należy dostosować go do własnych preferencji oraz rodzaju herbaty. Trzeba też pamiętać, że niektóre zielone herbaty, szczególnie te wysokiej jakości, można zaparzać wielokrotnie. Za każdym razem napar będzie miał nieco inny smak i aromat.

Zestaw herbat zielonych w prezencie

zestawy herbat

Prezentowy zestaw herbat

Zielona herbata jest jedną z najpopularniejszych herbat świata. Ustępuje chyba jedynie mieszankom owocowym, szczególnie popularnym w Polsce. Nie dziwi zatem, że sklep z herbatami ma z nich często największy pożytek. Sprzedawane są one często jako zestaw herbat, który zawiera różne odmiany smakowe. Które z nich kupić najlepiej i jakie najlepiej będą się nadawać na prezent?

Rodzaje zestawów

Zestawy herbat sprzedaje się w naprawdę różnych odmianach. Możemy je kupić w kartonie, gdzie mieści się ich najwięcej. Najczęściej jednak nie bardzo nadaje się on na prezent. W herbaciarni można poprosić również o specjalne pakowanie, dzięki czemu ozdobimy zestaw ozdobnym papierem czy kokardą. Na szczęście zielone herbaty są coraz lepiej pakowane, dzięki czemu można je podarować bez dodatkowych ozdobników i opakowań.
Zestaw herbat posiada zróżnicowane smaki. Występują oczywiście te tradycyjne, bez dodatków, gdzie królują specjalnie sprowadzane liście z Chin. Smak jednak można sobie urozmaicić specjalnymi dodatkami w postaci ziół czy owoców. Można ich spotkać cały przekrój: truskawkę, malinę, mango, figę. Słowem wszystkie owoce, które można wysuszyć. Imponuje też zróżnicowanie ziół, gdzie zielona herbata świetnie miesza się z rumiankiem czy ostrokrzewem paragwajskim.

Zalety i ceny zestawów herbat

Zestawy herbat, nie dość, że świetnie sprawdzą się jako prezent, to jeszcze pomogą urozmaicić smak. Dzięki nim poznamy swoją ulubioną mieszankę, którą możemy stosować do końca swojego życia. Zaskoczeniem może być przykładowo dodatek miodu lub specjalnych owoców, które urozmaicą nasz smak.
Najlepsze herbaty nie są na szczęście drogie i możemy je kupić nawet za kilkanaście złotych. Wszystko zależy oczywiście od danego producenta. Firmowe produkty będą dużo droższe od dopiero wybijającej się na rynku firmy. Ważne, żeby próbować różnych odmian. Czasem lepiej dołożyć kilka złotych i mieć satysfakcje z picia niż regularnie spożywać coś, co wcale nam nie smakuje. Zielone herbaty można kupić zarówno w herbaciarniach, jak i Internecie, dlatego cały czas mamy jest pod ręką.