Biała herbata zamiast zielonej

biała herbata

Zamiast zielonej – biała herbata

W świecie herbat zielona herbata od zawsze cieszy się uznaniem jako napój zdrowotny. Jednak również biała herbata zdobywa swoich zwolenników. Warto próbować nowych smaków.

Biała herbata określana jest jako najbardziej delikatna spośród wszystkich herbat. Dzieje się tak, bowiem powstaje z najmłodszych pąków krzewów herbacianych. Zachowanie tej delikatności wymaga szczególnego podejścia. Liście są jedynie delikatnie suszone. To pozwala zachować ich naturalny kształt i właściwości. Minimalna obróbka jest konieczna, aby ta dobra herbata zachowała wysoki poziom antyoksydantów. Herbata zielona najczęściej posiada ich znacznie mniej.

Napój na zdrowie

Wielu miłośników herbaty twierdzi, że herbata zielona posiada niezbyt przyjemny, trawiasty smak. Z tego powodu niektórzy rezygnują z jej picia. Nie oznacza to automatycznie, że muszą rezygnować z delikatniejszych smaków. Alternatywą jest właśnie biała herbata. Posiada ona delikatny, często kwiatowy profil smakowy. Odpowiada on osobom, które szukają łagodniejszego napoju. Nie znajdą tam śladu goryczki, która czasami towarzyszy zielonej herbacie.

Smak, to nie wszystko co oferują herbaty świata. Regularnie pite, pozytywie oddziałują na zdrowie. Zielona herbata posiada właściwości antyoksydacyjne. Wspomaga również utratę zbędnych kilogramów. Jednak biała wersja również ma wiele do zaoferowania. Może przyczyniać się do obniżenia ryzyka chorób serca, a także pozytywnie oddziaływać na skórę. Trzeba jednak pamiętać, że jest to jedynie dodatek. Nawet najlepsze herbaty nie zastąpią leczenia wdrożonego przez lekarza. Faktem niepodważalnym jest natomiast mniejsza ilość kofeiny niż w herbacie zielonej. To czyni herbatę białą doskonałym wyborem dla osób wrażliwych na ten składnik.

Dla koneserów i do codziennego spożycia

Biała herbata jest synonimem delikatności. Za to właśnie cenią ją koneserzy. Nie oznacza to jednak, że jest to napój przeznaczony tylko dla znawców tematu. Każdy sklep z herbatami posiada na swoich półkach białe warianty herbaty. W sklepie specjalistycznym znajdziemy oczywiście większy wybór niż w markecie. Dostępne są tam także bardziej ekskluzywne propozycje. Jeśli jednak jest to początek drogi do herbacianego świata, można zacząć od zwyczajnej herbaty białej. W ten sposób można zdecydować czy jest to wariant dla nas. Trzeba przy tym uważać na liczne mieszanki smakowe. Biała herbata jest na tyle delikatna, że ewentualne dodatki zdominują jej smak. Zdecydowanie nie powinna być to herbata z imbirem, ani z dodatkiem słodkich owoców. Najlepsza jest wersja bez żadnych dodatków. Tylko taka pozwoli w pełni cieszyć się tym, co oferuje ten wariant.

Sklep z herbatami – jakie herbaty zielone nam zaoferuje

herbata sklep

Sklep z herbatami dla każdego

Sklep z herbatami może zaskoczyć nas wieloma ciekawymi informacjami o właściwościach, pochodzeniu i sposobach parzenia. Istnieje także wiele ciekawych sposobów na podawanie herbaty. Sztuka tworzenia naparu z zielonych liści nie jest jednak trudna. Tego rodzaju sklepy kierują swoją ofertę do osób, które są miłośnikami tego naparu i wiedzą co to dobra herbata , oraz do tych, który swą przygodę dopiero rozpoczynają. Nie trzeba mieć większego pojęcia o tym, która herbata zielona pobudza, a która ma działanie uspokajające.

Zielone, a jednak inne

Zielone herbaty świata różnią się smakiem. Powoduje to odmienny sposób oksydacji liści i różne sposoby uprawy. W różnych zakątkach globu. W ten sposób napar z chińskich liści, będzie zupełnie inny od tego sprowadzonego np. z Japonii.
Najbardziej rozpowszechnioną chińską herbatą zieloną jest odmiana o lekko złotawych liściach i delikatnie owocowym posmaku Long Jing. Klasyczna odmiana o zwiniętych liściach i tradycyjnym aromacie to Gunpowder. Dla przeciętnego Europejczyka bardziej znane mogą być jednak herbaty japońskie, takie jak np. Matcha lub Sencha. Matcha swój bogaty smak, zawdzięcza nie tylko utarciu na drobny proszek, ale także nietypowemu sposobowi uprawy. Krzaki tej herbaty rosną w zacienieniu, dzięki temu uzyskuje się piąty smak, umami. Sencha natomiast słynie ze swojego trawiastego, delikatnie morskiego aromatu. Istnieje jeszcze wiele rodzajów takich jak Gyokuro, Mao Feng, Genmaicha.

Fachowe doradztwo w sklepie

Dobrze wyposażony sklep z herbatami, powinien mieć w ofercie większość z nich. Takie miejsca najczęściej prowadzą profesjonaliści, którzy potrafią opisać dokładnie działanie i walory smakowe każdej z nich. Ich asortyment jest bardzo dobrze przygotowany dla tych, którzy szukają wyjątkowych doznań zapachowych i smakowych. Dobra zielona herbata jest też świetnym pomysłem na prezent. Osoby nieposiadające większego obeznania w świecie naparów, nie muszą się jednak obawiać, gdyż w takim sklepie znajdą gotowe zestawy herbat. Dzięki temu mogą łatwiej i bez większych obaw trafić w gust osoby, którą chcą obdarować.