Herbaty zielone i ceremonia ich picia

Herbaty zielone i ceremonia ich picia

Ceremonia picia herbaty jest skomplikowana. Są to spotkania, podczas których pija się herbaty zielone różnego rodzaju. Goście przyjeżdżają przed wyznaczonym czasem i wchodzą do poczekalni. Gdy wszyscy goście zakończyli przygotowania, udają się do tsukubai, czyli kamiennej umywalki, gdzie rytualnie się oczyszczają, Następnie przechodzą do herbaciarni. Zdejmują obuwie i wchodzą do środka. Oglądają przedmioty, a następnie siadają na matach tatami. Wtedy gospodarz wchodzi do herbaciarni i wita każdego gościa, a następnie odpowiada na pytania pierwszego z nich. Potem goście jedzą posiłek składający się z kilku dań i następuje przerwa zwana nakadachi, podczas której goście wracają do poczekalni. Po wezwaniu z powrotem goście znowu się oczyszczają, by spróbować, jak smakuje dobra herbata .

Część oficjalna

We właściwej części picia herbaty gospodarz wchodzi, rytualnie czyści naczynia: miskę do herbaty, trzepaczkę i gałkę do herbaty. Każdy sklep z herbatami online  ma w swojej ofercie te wszystkie niezbędne przedmioty. Gdy herbata zielona jest gotowa, pierwszy gość kłania się drugiemu gościowi i podnosi miskę w geście szacunku do gospodarza. Potem obraca ją, aby uniknąć picia od przodu, bierze łyk i chwali gospodarza. Po wzięciu kilku łyków, gość chusteczkami czyści obręcz miski i przekazuje ją drugiemu gościowi. Procedura jest powtarzana do momentu, gdy wszyscy goście wypiją herbaty zielone w swojej kolejce.

Część swobodna

Gospodarz następnie czyści sprzęt i opuszcza herbaciarnię. Oznacza to zmianę z formalnej części spotkania na swobodną. Następnie gospodarz przystępuje do przygotowania herbaty, która będzie podawana każdemu gościowi. W tej części goście mogą prowadzić swobodne rozmowy. Kiedy zielona herbata zostaje wypita, gospodarz sprząta naczynia. Gość honorowy prosi gospodarza, aby pozwolił on gościom obejrzeć niektóre z nich. W dalszej części gospodarz zbiera naczynia, a goście opuszczają herbaciarnię. Gospodarz kłania się przy drzwiach i spotkanie się kończy.