Herbata zielona we współczesnej Japonii

Zielona herbata

Chociaż najlepsza herbata kojarzy się bardziej z Chinami, gdzie dotarła już za panowania dynastii Ming, to jednak Japonia przyczyniła się do spopularyzowania tego smakowitego i zdrowego napoju. Zwłaszcza ceniona za swój smak i właściwości jest w tym kraju zielona herbata. Stworzony został nawet specjalny rytuał jej picia. Chanoyu, bo o nim mowa, to sposób picia sproszkowanej zielonej herbaty (matcha). Polega nie tylko na wydobyciu z naparu maksimum smaku, ale to także sposób oczyszczenia i połączenia się z naturą. Herbata zielona  w tej wersji to wciąż najbardziej popularny gatunek w Japonii. Ale czy tylko ten smak cieszy podniebienia mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni?

Herbaty zielone w Japonii

Herbata zielona jest produkowana z liści wiecznie zielonego drzewa – camelia sinensis. Japonia jest królestwem jeśli chodzi o wytwarzanie rodzajów herbaty z tego drzewa. Jest ich ponad 20. Między innymi są to herbaty zielone takie jak:

  • Matcha (sproszkowane liście herbaty, pita wyłącznie podczas wspomnianej ceremonii Chanoyu);
  • Sencha (im ciemniejsze liście tym bogatszy aromat, smak naparu jest delikatnie gorzkawy a jednocześnie słodki);
  • Bancha (bardziej łagodna od Senchy, powstaje z niższych pędów);
  • Genmaicha (Bancha z dodatkiem prażonego ryżu, dzięki czemu powstaje smak słodki, lekko orzechowy);
  • Hojicha (o smaku bardziej słodkawym, prażony rodzaj herbaty);
  • Kukicha (ziemista neutralny smak, odświeżający aromat).
  • To tylko przykłady z bogatej rodziny jaką stanowią japońskie herbaty zielone. Także spopularyzowana przez Anglików czarna herbata jest wytwarzana z tego samego krzewu. Różnica w uzyskiwaniu każdego z rodzajów polega na czasie, w jakim są zbierane liście oraz długości fermentacji. Na przykład herbata czerwona czeka do momentu aż końcówki liści staną się właśnie koloru krwi.

    Zasady parzenia zielonej herbaty

    Najlepsza herbata zielona  jest parzona z zachowaniem odpowiednich zasad. Japończycy dbają, by nie sparzyć delikatnych liści, wobec czego mierzą temperaturę wody przed ich zalaniem. Zwykle temperatura wody do osiągnięcia najlepszego smaku i wydobycia cennych właściwości powinna wynosić 70 – 80 stopni Celsjusza. Parzenie herbaty powinno trwać od 5 do 15 minut. Zależy to oczywiście od rodzaju herbaty. Dobra herbata o właściwościach pobudzających jest parzona krócej, natomiast im dłuższy czas utrzymywania pod przykryciem tym bardziej napar nabiera właściwości oczyszczających i uspakajających.